Najstarsza w Sokółce Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza powstała w 1912 roku i posiada bogatą historię. Możemy ją odszukać na stronach internetowych szkoły, jednak nie spotkałem się w nich z osobistymi wspomnieniami indywidualnych osób z wydarzeń lat 80-tych i 90-tych. W tym czasie uczyli się moi rodzice. Byli oni absolwentami Szkoły Podstawowej nr 1 w Sokółce: tata w roku 1987, a mama w 1993r. Uchwyciłem kilka wspomnień jakie mieliśmy udokumentowane zdjęciami z rodzinnego albumu. Budynki, w jakich uczyli się moi rodzice nie były ze sobą tak komfortowo połączone jak mamy obecnie, starałem się fotograficznie udokumentować tę przemianę.


Rysunek 1

Budynek szkoły klas IV-VI od frontu zachował swój rys i mury, lecz tak jak i budynek klas I-III przeszedł wiele modernizacji. Rysunek nr 1 przedstawia wybudowaną w 1933r. szkołę, (możemy zauważyć podobieństwo do obecnego budynku szkoły). W zamyśle projektantów tamtych czasów było urządzenie basenu kąpielowego na dachu szkoły, dlatego wybudowano płaski dach. Zdjęcie nr 1 przedstawia wygląd obecnej szkoły od ulicy Grodzieńskiej. Budynek został ocieplony, zmienił się kolor elewacji szkoły z szarego na jasnożółty. Z tyłu tego budynku wybudowano łącznik (zdjęcie nr 2) z budynkiem klas I-III, dzięki czemu uczniowie bez wychodzenia na podwórko, mogą przemieszczać się nie tylko między szkołami, lecz również na stołówkę i salę gimnastyczną. Korytarz łączący 2-ie szkoły, stołówkę, klasy zerowe, salę gimnastyczną został wyposażony w wygodne szafki na kluczyk, dzięki którym nie musimy teraz nosić wszystkich książek do domu. Przedtem w tym miejscu znajdowało się boisko szkolne tzw. „górne”.


Zdjęcie 1


Zdjęcie 2

Przed szkołą znajduje się pomnik poety Adama Mickiewicza (zdjęcie nr 4). Został on ufundowany przez ludność Sokółki na 50-lecie pracy szkoły w 1983 roku . Tradycyjnie, na cześć naszego Patrona co roku jest organizowany Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza.


Zdjęcie 4

Zdjęcie nr 3 przedstawia budowę sali gimnastycznej, trwała ona od 4 września 2006 do 15 sierpnia 2008 roku. Teraz posiadamy bogato wyposażoną salę wykorzystywaną nie tylko do ćwiczeń, lecz również do apelów, zebrań, konkursów i nie jesteśmy zależni od pogody. Wcześniejsze wejście do budynku I-III teraz nie jest używane. Zdjęcie nr 5 ukazuje nam wygląd szkoły I-III od ulicy Ściegiennego. W tle fotografii możemy zobaczyć część nowo wybudowanej sali gimnastycznej. Szkoła jest nowoczesna, wygodna, mieści zarówno klasy zerowe jak i wszystkich uczniów od klas I-VI.


Zdjęcie 5

Budynek, który obecnie nie należy do szkoły przedstawia zdjęcie nr 6 został odremontowany, lecz obecny właściciel zachował cząstkę historii. W oknach widzimy fotografie dawnego budynku i uczniów, a na szczycie nazwę „Stara Szkoła”. W tym budynku w latach 80-tych i 90-tych uczyli się moi rodzice. Mieściła się tam szkoła dla klas IV – V oraz klasy zerowe. Z tyłu “Starej Szkoły” znajduje się budynek, który w latach 80-tych i 90-tych również należał do SP nr 1. Klasy IV-te i V-te miały tam zajęcia ZPT- zajęcia plastyczno-techniczne. Z prac, jakich my teraz nie wykonujemy, było między innymi: uczenie się szycia na maszynie, wszelkie robótki ręczne takie jak: szydełkowanie, robienie na drutach, a także wyszywanie.


Zdjęcie 6

Obecnie w miejscu dawnego budynku należącego do szkoły pod koniec XX wieku mieści się restauracja Kuchcik (zdjęcie nr 7). Dorośli uczniowie wspominają, że przestrzeń przed tym budynkiem niejednokrotnie była wykorzystywana do różnych gier i zabaw na przerwach. Zajęcia plastyczno - techniczne były tak ciekawe, że każdy uczeń uczęszczał na nie z radością.


Zdjęcie 7

Zdjęcia nr 8 i 9 przedstawiają pochód pierwszomajowy z 01.05.1986r i 1987r. Wszelkie ozdoby jakie nieśli uczniowie zostały wykonane przez nich samych na zajęciach plastyczno-technicznych pod okiem nauczyciela. Dzieci niosły kwiaty z bibuły, białe gołąbki z papieru, flagi, balony. W latach osiemdziesiątych pochód był obowiązkowy. Uczniowie szli w ustawionym szyku wraz ze swoją klasą. Najmilszą jednak częścią pochodu, wspominanego przez już dorosłych uczestników, były kupowane na koniec lody.


Zdjęcia 8 i 9

Zdjęcie nr 10 przedstawia dzieci z pierwszej klasy 1986r. wówczas obowiązywały granatowe fartuszki z białym kołnierzykiem, a także tarcze szkolne, które z czasem znikły.


Zdjęcie 10

Fotografia nr 11 ukazuje nam fakt, że my także od września 2007 roku mieliśmy obowiązek chodzić do szkoły w mundurkach, a pod spodem granatowej kamizelki musiała być biała bluzka lub koszulka. Klasa Pani Dyrektor Krystyny Pakuły, jak samo zdjęcie wskazuje, wzorowo wywiązywała się z tego obowiązku. Na stronie internetowej wszyscy zainteresowani za pośrednictwem sondy mogli wyrazić swoją opinię na temat mundurka i zdecydowanej większości się nie podobał. Uczniowie woleli wyróżniać się wynikami w nauce i sporcie, a nie ubraniem jakie narzucała wówczas szkoła. Od 2012r, ku zadowoleniu większości uczniów, nie musimy nosić mundurków.


Zdjęcie 11

Zdjęcie nr 12 przedstawia uczniów klas I-III, którzy w roku 1980 z radością w szkole odbierali odznaki Zuch-a. Mój tata był dumny (widzimy go z lewej strony zdjęcia), nie tylko z tego, że należy do Zuch-ów, lecz z Książeczki Zucha Ochoczego jaką otrzymał, a także stroju. Drużynę Zuchów prowadziła Pani Kiszycka.


Zdjęcie 12


Karol Siniło, Iwona Siniło


maj 2016, sp1sokolka@gmail.com