Nasi uczniowie odnieśli wielki sukces w X edycji Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla Gimnazjalistów Województwa Podlaskiego. Tym razem w gronie 10 laureatów znalazło się troje gimnazjalistów uczących się w Szkole Podstawowej nr 1 w Sokółce, a mianowicie Gabriela Mozolewska z klasy III a gimnazjum, Michał Kułak i Wojciech Zieziula z klasy III d gimnazjum.

Konkurs objęli honorowym patronatem: Podlaski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Podlaskiego, Starosta Sokólski i Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Przygotowania do konkursu trwały długo, ale zakończyły się sukcesem. Z pomocą Pani Bogusławy Szczerbińskiej udało się nam opanować wiedzę niezbędną do wykonania konkursowych zadań. Na etapie szkolnym rozwiązywaliśmy test składający się z 60 pytań. Musieliśmy wykazać się znajomością między innymi Konstytucji RP, Ordynacji wyborczej, Ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza, Ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. W tej edycji konkursu była dodatkowa trudność, a mianowicie musieliśmy przygotowywać się na podstawie obowiązujących aktów prawnych, jak też projektów nowych.

Etap wojewódzki odbył się w Szkole Podstawowej w Dąbrowie Białostockiej. Składał się z części pisemnej i ustnej. Włożyliśmy ogrom pracy i poświęciliśmy niesamowitą ilość czasu, aby się tutaj dostać. Bez tytułu laureata stąd się nie ruszamy- powiedziała jedna z uczestników: Gabriela Mozolewska. Jeśli ktoś pomyślnie rozwiązał test, przechodził do części ustnej, w której uczestnicy odpowiadali na pytania Komisji. Konkurs był trudny, ale ciekawy. Otrzymaliśmy, oprócz dyplomów, wartościowe nagrody rzeczowe. Ponadto uzyskanie tytułu laureata to dodatkowe punkty na świadectwie ukończenia szkoły.

Wojciech Zieziula