Czy bawicie się w Indian? Pytam, bo ja jestem z pokolenia, które uwielbiało tę zabawę.
Samodzielnie wykonane kolorowe pióropusze, wymalowane mazakami buzie, powtykane  we włosy ptasie pióra, namioty i oczywiście indiańskie okrzyki. Każdy z nas chciał być Sokolim Okiem, Winnetou, mieszkać w wigwamie lub w tipi. 

Wiedzę o Indianach czerpaliśmy głównie z książek Karola Maya, Alfreda Szkolarskiego, Jamesa Coopera i filmów o Dzikim Zachodzie. Później odkryliśmy Sath-Okh  i jego książki, a wśród nich "Białego mustanga". Z wypiekami na twarzy czytaliśmy o ekscytujących przygodach walecznych czarnoskórych wojowników, poznawaliśmy ich zwyczaje, obyczaje i wierzenia.

Dlaczego o tym piszę? Wspomnienia te przywołał spektakl "Opowieści białego mustanga" w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa.

Jak wiele przeżyć, wzruszeń oraz emocji może wzbudzić piękna, mądra i pouczająca  historia opisana w książce, a przeniesiona na deski teatru, przekonali się nasi uczniowie z klas V, którzy 17.12. 2018 r. mieli okazję oglądać przedstawienie teatralne "Biały mustang" w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. W trakcie przedstawienia uczniowie poznali wzruszającą historię dzielnego Indianina - Ostrego Wiatru, który zakochał się w pięknej Pahajo. Dowiedzieli się, jak żyli dawni Indianie, jakie mieli zwyczaje i wierzenia. Dzięki pięknej scenografii, barwnym kostiumom, dobrze dobranej muzyce mogli przenieść się do indiańskiej wioski i przekonać się, że tylko ludzie wytrwali i o dobrym sercu są w stanie wiele w życiu osiągnąć. Dobroć, uczciwość  i odwaga to cechy, które pomagają wygrać ze złem, sięgnąć po szczęście, miłość i spokój. Spektakl miał także wymiar ekologiczny, gdyż ukazywał stosunek człowieka do przyrody, z którą należy żyć w zgodzie, wobec której należy zachować pokorę i skromność.

Żywiołowe reakcje uczniów świadczyły o tym, że widowisko było bardzo interesujące.

A teraz ponownie wróć myślami do obejrzanego spektaklu i w oparciu o jego treść dokończ zdania:

  1. Należy więc pamiętać o tym, że w życiu liczy się ...
  2. Musimy doceniać to, co ...
  3. Jeżeli zapomnimy, że trzeba być dobrym, to nasze życie ...
  4. Warto umieć zachować ...
  5. W czym jestem podobny do Ostrego Wiatru… Bohater zaimponował mi ...
  6. Pohajo udowodniła, że ...

I na koniec ...

Gdybyście chcieli poznać inne indiańskie historie, zachęcam do lektury m.in. takich książek:

  • Nora Szczepańska "Zemsta Karibu"
  • Karol May "Skarb w Srebrnym Jeziorze"
  • Arkady Fiedler "Mały Bizon"
  • Wiesław Wernic "Płomień w Oklahomie"
  • Alfred Szklarski, Krystyna Szklarska "Złoto Gór Czarnych" . Trylogia indiańska