W dniach 4-6 czerwca 2019 r. klasy szóste wraz z wychowawczyniami pojechały na trzydniową wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego, Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej i Tarnowskich Gór. Program wycieczki był bardzo bogaty.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy  słynną Maczugę Herkulesa, Jaskinię Łokietka oraz dziedziniec Zamku Kazimierzowskiego. Dość trudno było dojść do jaskini zwłaszcza, że było bardzo gorąco. Drugiego dnia zwiedziliśmy pierwszej na naszych ziemiach Kalwarię, założonej przez Mikołaja Zebrzydowskiego w 1602 roku,najważniejszy po Częstochowie ośrodek pielgrzymkowy w Polsce,wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Następnie pojechaliśmy do Krakowa, dawnej stolicy Polski, gdzie zwiedziliśmy:

Rynek Starego Miasta – najstarszy obszar Krakowa otoczony Plantami i największy średniowieczny rynek w Europie

Sukiennice – murowany, okazały zabytkowy budynek, wystawiony prze króla Kazimierza III Wielkiego. Oglądanie ciągu drewnianych kramów handlowych rozlokowanych wzdłuż jego ścian

Kościół Mariacki – gotycki Kościół Archiprezbiterialny p.w. Wniebowzięcia Maryi Panny, najważniejszy kościół Krakowa,  podziwialiśmy arcydzieło rzeźbiarskie świątyni, ołtarz głównego dzieła Wita Stwosza z Norymbergi.

Wawel – wzgórze położone na lewym brzegu Wisły oraz zwiedziliśmy słynną  Katedrę Wawelską św. Stanisława i Wacława. Podziwialiśmy najsłynniejszy polski Dzwon Zygmunta, ufundowanego przez Zygmunta Starego.  Smok Wawelski, jako atrakcja również nie został pominięty. Po południu pojechaliśmy do Ogrodu Doświadczeń im.Stanisława  Lema. Ogród Doświadczeń jest tzw. parkiem sensorycznym, a więc prezentowane w nim ekspozycje działają na wszystkie ludzkie zmysły. skorzystaliśmy z instalacji interaktywnych prezentujących zjawiska z dziedziny mechaniki, optyki, akustyki, hydrostatyki i magnetyzmu. 

Kolejnego dnia zajechaliśmy do  Zabytkowej Kopalnia Srebra –obiektu światowego dziedzictwa UNESCO . Trasa podziemna z Łodziami  umożliwiła zwiedzenie podziemi dawnej kopalni kruszców srebrnonośnych, założonej w XVI wieku w triasowych dolomitach i wapieniach.

Pełni wrażeń i ciekawych przygód wróciliśmy w czwartek wieczorem do Sokółki. Wycieczka była udana, pogoda i humory jak zwykle dopisały.