W Szkole Podstawowej nr 1 w Sokółce po raz kolejny odbyły się młodzieżowe wybory do parlamentu. Uczniowie, pod opieką koordynatorki Bogusławy Szczerbińskiej, uczestniczyli w ogólnopolskim programie "Młodzi głosują".

Celem akcji "Młodzi głosują” jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez:

• umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze;
  • dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów.

Młodzi ludzie - także niepełnoletni - mają swoje zdanie i poglądy. Program "Młodzi głosują” daje im możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej.

Młodzieżowe wybory odbyły się w szkołach w całej w Polsce w ostatnim tygodniu przed wyborami powszechnymi w ramach programu edukacyjnego "Młodzi głosują". W akcji wzięło udział ponad 900 szkół.

Zwycięzcą wyborów w skali ogólnokrajowej zostało Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 25% głosów młodzieży, na kolejnych miejscach, zdobywając niewiele mniej głosów, uplasował się Sojusz Lewicy Demokratycznej - 23%, Koalicja Obywatelska - 22% oraz Konfederacja - 21%.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Sokółce w głosowaniu uczestniczyli uczniowie klas VI - VIII. Frekwencja wyborcza wynosiła 88%. Wyniki głosowania  były następujące:

1. KW Polskie Stronnictwo Ludowe - 2,8%
  2. KW Prawo i Sprawiedliwość - 41,2%
  3. KW Sojusz Lewicy Demokratycznej - 15,6%
  4. KW Konfederacja Wolność i Niepodległość - 8,1%
  5. KKW Koalicja Obywatelska PO N IPL Zieloni - 21,3%
  6. KW Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów - 8,5%
  7. KW Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy - 0,5%
  8. KW Skuteczni Piotra Liroya - Marca - 1,9%.

Zorganizowane w szkole wybory to świetna lekcja demokracji. Weźmiemy w niej udział  również w przyszłym roku. Przeprowadzimy wówczas szkolne wybory prezydenckie.

Młodzieżowa Komisja Wyborcza