22 października 2019r. miała miejsce podniosła uroczystość związana z włączeniem klas pierwszych do społeczności uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sokółce.

104 dzieci z pięciu klas wkroczyła w rytmie "Poloneza" na salę gimnastyczną, by za chwilę w obecności rodziców i dziadków oraz zaproszonych gości: Zastępcy Burmistrza Sokółki p. Adama Kowalczuka, pana dyrektora szkoły p. Adama Bitiuckiego,  dyrektor p. Bożenny Łazarewicz, dyrektor p. Krystyny Pakuła zaprezentować część artystyczną. Podekscytowani rodzice i najbliżsi z dumą patrzyli na wszystkie dzieci odświętnie ubrane, w kolorowych biretach, które przepięknie recytowały wierszyki i melodyjnie śpiewały piosenki.

Po części artystycznej przed pocztem sztandarowym uczniowie złożyli ślubowanie:
„Ślubuję uroczyście być dobrym i uczciwym uczniem,
dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły,
uczyć się tego, co piękne i mądre.
Szanować swoich nauczycieli, przełożonych i rodziców.
Kochać Ojczyznę,
wyrosnąć na dobrego obywatela naszej Ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej.”

Następnie pan dyrektor dokonał symbolicznego pasowania na ucznia dotykając ogromnym ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich uczniów. Każdy dostał pamiątkowy dyplom oraz owocową niespodziankę przygotowaną przez Burmistrza Sokółki Ewę Kulikowską.

Po części oficjalnej świeżo pasowani uczniowie pozowali do pamiątkowych zdjęć, a potem w radosnym nastroju udali się do swoich sal na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
Pierwszak - jak to dumnie brzmi!