Trzydniowa wycieczka uczniów klas ósmych w Bieszczady odbyła się w dniach 7-9 czerwca 2022 r. Zorganizowana została przez biuro turystyczne z Białegostoku. Uczniowie zwiedzili, zgodnie z założeniami programu "Poznaj Polskę", sześć punktów turystycznych.

Pierwszego dnia byli w Lublinie, gdzie z miejscowym przewodnikiem spacerowali po Starówce, podziwiając układ architektoniczno-urbanistyczny zabytkowej części miasta, zwiedzili kościół i klasztor oo. dominikanów wraz z cennymi eksponatami zgromadzonymi w skarbcu. Podziwiali wnętrza Archikatedry Lubelskiej oraz ciekawe zbiory w Muzeum Archidiecezjalnym. Mieli też okazję do spróbowania smakowitych lubelskich cebularzy. Po południu dotarli do Łańcuta, gdzie zwiedzili wnętrza zamku Lubomirskich i Potockich, stajnie i wozownię. Spacerowali po parku zamkowym, zachwycając się pięknie utrzymanymi klombami. W godzinach wieczornych uczestnicy wycieczki dotarli do Soliny, gdzie zakwaterowali się w urokliwym hotelu w centrum miejscowości.

Drugi dzień przeznaczony był na poznawanie bogatej przyrody Bieszczad i spacer bieszczadzkimi połoninami. Młodzież dzielnie pokonywała strome odcinki trasy prowadzącej na Połoninę Wetlińską. Pięknie widoki gór rozpościerające się sprzed najpopularniejszej bazy turystycznej w Bieszczadach – Chatki Puchatka były wspaniałą nagrodą za poniesiony trud wędrówki. Równie ciekawych wrażeń dostarczyła uczniom przejażdżka Wielką Pętlą Bieszczadzką. Miejscowy przewodnik nie tylko interesująco opowiadał o historii i tradycjach ziemi bieszczadzkiej, ale też dał świetny koncert pieśni turystycznych i harcerskich. Podróż zakończyła się wizytą w Komańczy, gdzie uczniowie zapoznali się z faktami dotyczącymi internowania Kardynała Stefana Wyszyńskiego, obejrzeli pokój, w którym Kardynał mieszkał w latach 1955-1956 oraz zgromadzone tam liczne pamiątki po Prymasie Tysiąclecia. Później uczniowie zwiedzili zaporę w Solinie. Odbyli rejs statkiem po Jeziorze Solińskim, zrobili pamiątkowe zdjęcia.

Ostatnim punktem wycieczki w Bieszczady było Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Uczestnicy wycieczki zapoznali się z dokonaniami I. Łukasiewicza, dawnymi i współczesnymi metodami wydobycia ropy naftowej. Mieli niepowtarzalną okazję, by zanurzyć rękę w ropie naftowej, a nawet poznać jej smak.

Trzydniowa wycieczka w Bieszczady uczniów klas ósmych SP1 w Sokółce poszerzyła ich wiedzę o historii południowo-wschodnich regionów Polski i dokonaniach polskiej myśli technicznej, wzbogaciła o doznania estetyczne, była okazją do kontaktu z piękną bieszczadzką przyrodą. Dzięki wsparciu finansowemu MEiN w ramach programu „Poznaj Polskę” mogły w tej wycieczce uczestniczyć także dzieci z mniej zamożnych rodzin.

Na pewno było to dla uczniów niezwykle atrakcyjne podsumowanie nauki w szkole podstawowej.

Joanna Zajczyk

Anna Ponikwicka

Marianna Kałuska