Godzina dla Ziemi to międzynarodowa akcja stworzona przez Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (WWF). Odbywa się co roku w ostatnią sobotę marca i ma na celu zwrócenie uwagi na dobro naszej planety. To doskonała okazja, aby zastanowić się nad tym, jak można zapobiegać zmianom klimatu każdego dnia.

Podczas Godziny dla Ziemi miliony ludzi na całym świecie wyłączają światła oraz urządzenia elektryczne w geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2007 roku w Sydney i wzięło w niej udział ok. 2,2 mln chętnych.

Godzina dla Ziemi promuje zachowania energooszczędne i postawy proekologiczne, ma na celu wykształcenie trwałych nawyków przyjaznych środowisku. Ta szczególna godzina to czas, w którym należy zastanowić się nad losem naszej planety. Każdy może przyłączyć się do tej globalnej akcji i w symboliczny sposób wyrazić troskę o przyszłość środowiska naturalnego.

Godzina dla Ziemi to szansa na oddanie szacunku Matce Ziemi i wyrażenie troski o jej dobro. Akcja inspiruje do zaangażowania się w ochronę środowiska, nie tylko w trakcie tych 60 minut w roku, ale także na co dzień.

Ekologia nie musi wymagać wielkich poświęceń. Możesz chronić środowisko poprzez drobne gesty. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, by zapobiec zmianom klimatu? Zastąp torebki foliowe opakowaniami wielorazowymi. Idź na zakupy z bawełnianą torbą. Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów. Wyłączaj sprzęt RTV, gdy go nie używasz. Segreguj śmieci (pamiętaj o elektrośmieciach!). Przesiądź się z samochodu na rower czy hulajnogę. To proste metody – wprowadzając je do codziennego życia, dołożysz swoją cegiełkę do ochrony środowiska.

Najważniejsze jest to, aby każdy z nas podjął chociaż najmniejszy wysiłek, by żyć bardziej ekologicznie. Odpowiednie działania – pomnożone przez miliardy ludzi na świecie – mogą zapobiec dalszym zmianom klimatu i degradacji środowiska naturalnego.

Tegoroczną edycję Godziny dla Ziemi WWF poświęcamy w Polsce walce z zanikiem różnorodności biologicznej czyli z wymieraniem gatunków.

Zachęcamy do udziału w akcji!