W historii powszechnej dzień 11 listopada 1918 r. zapisał się głównie jako data zakończenia I wojny światowej. Polacy natomiast kojarzą go przede wszystkim z momentem odzyskania przez Polskę niepodległości po okresie zaborów. Od 1975 do 1918 r. nie było Polski na mapach, ponieważ została z nich wymazana za sprawą Rosji, Austrii i Prus.
Kraje te podzieliły się naszymi ziemiami, narzucały Polakom swój język i kulturę, surowo karały za każdy przejaw polskości. Krwawo tłumiły próby odzyskania niepodległości w czasie powstań (listopadowego i styczniowego). Dopiero I wojna światowa, w której państwa zaborcze stanęły przeciw sobie, dała Polakom realną szansę na wolność. Dokładnie w dniu, w którym zakończyły się walki, 11 listopada 1918 r. władzę w Warszawie obejmował Józef Piłsudski.
Do 1936 r. 11 listopada był głównie świętem wojska polskiego, a od 1937 r. stał się świętem państwowym obchodzonym jako Dzień Niepodległości.
W czasach komunistycznych zaprzestano jego kultywowania i dopiero w 1989 r. sejm odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości.
Dzień ten stał się ważnym elementem polskiej tradycji. Sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilę i wspominamy wszystkich walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili życie dla nas i naszej Ojczyzny.
Uczniowie naszej szkoły również upamiętnili 106 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W okresie poprzedzającym święto wszystkie klasy wraz z wychowawcami przygotowały i udekorowały biało-czerwonymi ozdobami drzwi wejściowe do sal lekcyjnych.
8 listopada br. społeczność szkolna uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Uczniowie ubrani w biało-czerwone stroje z przypiętymi do piersi kotylionami zgromadzili się w sali gimnastycznej, by o godzinie 11:11 uroczyście odśpiewać hymn Polski.
12 listopada br. wszystkie klasy rozpoczęły pierwsze lekcje śpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie obejrzeli, wcześniej przygotowaną przez panią Irenę Wojtach, prezentację multimedialną dotyczącą odzyskania przez Polskę niepodległości oraz śpiewali pieśni patriotyczne: „I Brygadę” i „Rotę”.
Irena Wojtach i Bartosz Wojciechowski