Dnia 9 listopada 2018 w Szkole Podstawowej nr1 w Sokółce odbyła się uroczysta gala „Dla Niepodległej”. Cała społeczność szkolna zebrała się o godzinie 9.50 w sali gimnastycznej na uroczystym podsumowaniu działań związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystość rozpoczął dziecięcy zespół tańca ludowego klas I-III, prezentując poloneza „Pożegnanie ojczyzny” Michała Ogińskiego.

Pani Bogusława Szczerbińska, koordynator programu obchodów stulecia odzyskania niepodległości, przedstawiła efekty działań  i przedsięwzięć, które miały miejsce w naszej szkole. Uczniowie uczestniczyli w różnorodnych konkursach, takich jak:

- konkurs historyczny "Dzieje oręża polskiego"

- konkurs ortograficzny "O Niepodległej poprawną polszczyzną"

- konkurs na prezentację: "Wielcy Polacy" lub "Polskie osiągnięcia z okresu II Rzeczypospolitej"

- konkurs na plakat pt. "Polskie symbole narodowe", "100-lecie Niepodległości"

- konkurs literacki pt. "Wiersze dla Niepodległej"

oraz zawodach sportowych - bieg na "100 metrów na 100-lecie odzyskania niepodległości". Laureaci otrzymali z rąk pana dyrektora Zbigniewa Laszuka pamiątkowe książki i dyplomy, a także medale i puchary.

O godzinie 11.11  - podobnie jak w całej Polsce - uczestnicy uroczystości odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

W drugiej części uroczystości odbył się koncert "Dla Niepodległej", w którym młodzież zaprezentowała wiersze i pieśni patriotyczne.

Elżbieta Gryszko