Świętokrzyskie - to pełne uroku województwo z Górami Świętokrzyskimi i Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.

To tradycje pustelników i zakonników, pradawne legendy i dinozaury, a także malownicze miasteczka, wiele zabytków i znane uzdrowiska, a stolicą regionu są Kielce.

Ten właśnie malowniczy region Polski zwiedzali uczniowie klas VA, VC i VD w dniach 5-7 czerwca 2019 r.

Pierwszym punktem wycieczki był Czarnolas i Muzeum Jana Kochanowskiego. W cieniu starych drzew otaczających czarnoleski dworek uczniowie wsłuchiwali się w strofy najwybitniejszego poety polskiego renesansu. Później udali się do Chęcin, gdzie z zaciekawieniem oglądali ruiny dawnego zamku królewskiego, rezydencji rodzin królewskich i królowych, gdzie w dawnych czasach odbywały się zjazdy możnowładców i rycerstwa oraz przechowywano skarbiec koronny. Z zamkowej wieży rozciągał się piękny widok na stolicę regionu – Kielce.

Kolejny dzień wycieczki przeznaczony był na odkrywanie uroków Gór Świętokrzyskich. Zwiedzanie jaskini na Kadzielni przybliżyło uczniom tajniki budowy geomorfologicznej terenu. Wizyta w szlifierni krzemienia pasiastego uświadomiła, jak z niepozornego kamienia specjaliści są w stanie wydobyć niezwykłe piękno i stworzyć urokliwe ozdoby i biżuterię. Spacer po terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego był okazją do obserwacji unikalnej przyrody, w tym wiekowych jodeł oraz charakterystycznych dla tego parku gołoborzy kwarcytowych, czyli skalnych rumowisk, które spotkać można tylko na północnych zboczach Łysogór. Wizyta w Sanktuarium Świętego Krzyża na szczycie Łysej Góry była czasem refleksji i zadumy nad skomplikowaną i zawiłą historią tego miejsca.

Po całodniowej wędrówce uczestnicy wycieczki z przyjemnością zażywali kąpieli w hotelowym basenie. Wspólne zabawy w wodzie bardzo zintegrowały grupę wycieczkową.

Trzeciego dnia uczniowie odwiedzili miasto ojca Mateusza, czyli Sandomierz. Spacer po historycznym centrum miasta wzbogacony został wizytą w Zbrojowni Rycerskiej, gdzie uczniowie poznali dawne obyczaje rycerskie, legendy sandomierskie oraz mogli przymierzyć rycerskie zbroje i hełmy. Z przyjemnością też wybrali się na rejs statkiem po Wiśle, dzięki czemu mieli możliwość podziwiania niezwykłej panoramy sandomierskiej Starówki od strony rzeki.
Do Sokółki wszyscy wrócili niezwykle zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń, a także nowej wiedzy na temat tego regionu Polski. W pełni sprawdziło się powiedzenie, że podróże kształcą.

Kierownik wycieczki - Joanna Zajczyk