13 października w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej

Już przy wejściu nauczycieli witali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, składali życzenia i wręczali słodkie upominki. O godz. 13.00 rozpoczęła się uroczysta akademia. Uczniowie przywitali wszystkich zebranych na uroczystości. Szczególnie ciepłe słowa skierowali do byłych pracowników, którzy teraz przebywają na zasłużonej emeryturze i bardzo podziękowali im za przybycie. Prowadzący powiedzieli między innymi:
,,14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela. Jest to nasze wspólne święto, dzień, w którym, w sposób szczególny, my, uczniowie, okazujemy wdzięczność naszym pedagogom oraz wszystkim osobom zatrudnionym w szkole, w różny sposób realizującym zadania na rzecz edukacji i wychowania. Szanowni Nauczyciele, Szanowni Pracownicy Obsługi i Administracji. Wszystkim Wam przekazujemy jak najserdeczniejsze życzenia oraz dziękujemy za cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość okazywane nam na co dzień. Żyjemy w świecie, który stawia zarówno przed Wami, jak i przed powierzonymi Wam młodymi ludźmi, coraz więcej wyzwań. Dzieciom coraz trudniej jest dorastać, bo coraz mniej w tym świecie spokoju i bezpiecznej atmosfery. Choć obecnie zawód nauczyciela nie cieszy się takim poważaniem jak niegdyś, nie oznacza to, że Wasza praca jest mniej odpowiedzialna i mniej ważna. Jest wprost przeciwnie. Pamiętajcie, jesteście dla dzieci i młodzieży nie tylko „dostarczycielami” wiedzy i stopni. Jesteście ich przewodnikami po świecie, kimś, kto może ich życie pchnąć w dobrą stronę, ludźmi, którzy mogą na całe życie zaszczepić w nich pasję, głód wiedzy, krytyczne myślenie i obywatelską postawę. W dniu Waszego święta chcemy życzyć Wam, żebyście nigdy nie wątpili w to, że jesteście potrzebni. Życzymy Wam, abyście doczekali czasów, kiedy zawód nauczyciela stanie się w ludzkiej świadomości na powrót pracą o najwyższym znaczeniu dla nas wszystkich.’’ 

Konferansjerzy zaprosili na część artystyczną, którą rozpoczęła piosenka pt. ,,Nauczycielom’’ wykonana przez zespół muzyczny ,,Dzwoneczki’’, w skład którego wchodzą uczniowie z klas: 5c, 5e, 6a, 6b i 6c. Zgromadzeni na uroczystości obejrzeli też przedstawienie w wykonaniu szkolnego koła teatralnego. Szymon Paszkowski przeczytał życzenia od basałyków do nauczycieli napisane językiem staropolskim, a potem wygłosił przemówienie dotyczące genezy powstania Dnia Edukacji. W kolejnych scenach wystąpili: Mateusz Aniśkiewicz – dyrektor szkoły, Dorota Troć – sekretarka, Kinga Karolczuk – nauczycielka i Joanna Zajkowska – pani sprzątająca. Role trzecioplanowe odegrali: Milena Aniśkiewicz, Wiktoria Gilewska, Patryk Szyszko i Maciej Raczkowski. Kolejnym punktem programu był występ grupy tanecznej, która zaprezentowała bardzo dynamiczny i rytmiczny układ. Tancerki są uczennicami klas: Vc, IVb i IVe. Na zakończenie ponownie wystąpił zespół ,,Dzwoneczki’’ z piosenką ,,Szkolny los’’. Wszyscy artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. 

Następnie głos zabrał dyrektor szkoły – Adam Bitiucki, który podziękował uczniom oraz złożył najserdeczniejsze życzenia i wręczył nagrody wyróżnionym nauczycielom i pracownikom administracji. Uczniowie obdarowali nagrodzonych pięknymi słonecznikami. </>

Kompozycje kwiatowe z jesiennych kwiatów oraz afisz z życzeniami dla nauczycieli uświetniły uroczystość, podkreślając niecodzienny charakter tego dnia. Oprawę plastyczną imprezy wykonały p. Alicja Chancewicz i p.Beata Borodulenko. Nad przygotowaniem obchodów DEN czuwały ponadto: p. Paulina Bitiucka, p. Katarzyna Czepiel, p. Katarzyna Dykiel, p. Ewa Krychniak, p. Katarzyna Reszuta i p. Joanna Snochowska – Grygo. 

Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

Katarzyna Czepiel