Dnia 12 października 2022 uczniowie klasy VIIIa, VIIIc, VIIId, VIIIe wraz z wychowawczyniami: Anną Ponikwicką, Małgorzatą Rudnik, Wiolettą Nowik byli na wycieczce w Warszawie.

Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęło się od Wojskowego Cmentarza na Powązkach, zabytkowej nekropoli, gdzie znajdują się groby zasłużonych Polaków. Uczniowie udali się na groby bohaterów książki „Kamienie na szaniec” - Zośki, Rudego i Alka. Uświadomili sobie, że literatura to nie tylko fikcja literacka, ale także rzetelna prawda o czasach II wojny światowej, o młodych ludziach, którzy oddali swoje życie za ojczyznę. 

 Następnie ósmoklasiści zwiedzili Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego, które opowiada o życiu i dziełach tych wybitnych Polaków oraz o ich duchowości. Opowieść obejmuje okres 104 lat naszej historii: od 1901 roku, czyli od urodzenia Stefana Wyszyńskiego do roku 2005 - śmierci papieża Jana Pawła II. Muzeum mieści się w pierścieniu pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej, na wysokości ósmego piętra. Świątynia ma wymiar symboliczny - jest votum narodu polskiego za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Muzeum wywarło ogromne wrażenie na naszych uczniach, ponieważ w interaktywny sposób pokazuje historię XX wieku. Zachęca zwiedzających do symbolicznej podróży z muzyką, słowem i znakiem. Bohaterowie opowiadają o sobie, ich głosy prowadzą przez całą ekspozycję. Nie pomijają dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w życiu Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. Podczas II wojny światowej mogli być zamordowani przez Niemców lub Sowietów. Nosili w sobie poczucie winy, że ich koledzy zginęli, a oni żyli. Świadectwem tamtych czasów jest kartka z odręcznym pismem kard. Wyszyńskiego, na której zapisał nazwiska kolegów seminaryjnych zamordowanych w Dachau. Przecież on mógł się znaleźć na tej liście. Koledzy Karola Wojtyły ginęli z rąk Niemców. Bez tej historii trudno zrozumieć ich życie oraz decyzje, które podejmowali. 

Podczas spaceru po warszawskiej Starówce uczniowie podziwiali Plac Zamkowy, Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta, Rynek Starego Miasta i urokliwe kamienice. Udali się też pod Pomnik Małego Powstańca, znajdujący się przy ulicy Podwale, przy zewnętrznym murze obronnym Starego Miasta. Pomnik ten upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego 1944 roku. 

Wycieczka ósmoklasistów do Warszawy była nie tylko przyjemną formą spędzenia czasu, ale przede wszystkim żywą lekcją historii. Przybliżyła uczniom postacie Polaków, dla których hasła „Bóg, honor i Ojczyzna” stały się życiowym drogowskazem i wyznacznikiem wartości.


Anna Ponikwicka